Cechy i zastosowanie wełny parzonej oraz gotowanej

Wełna kojarzy się przede wszystkim z zimowymi swetrami czyi szalikami. Jest przyjemnie miękka oraz bardzo ciepła, dlatego często wykorzystywana jest właśnie w taki sposób. Dla osób, które lubią robić coś na drutach, stanowi główny produkt, z którego wytwarzają swoje dzieła. Ze względu na swoje właściwości, jest używana na dużą skalę w przemyśle odzieżowym, w produkcji na przykład płaszczy. Spory wybór kolorystyczny oraz jakościowy to plusy omawianego materiału.

owca na wełnę

Autor: Damien Pollet
Źródło: http://www.flickr.com
Wełna (rozwinięcie tematu: pozostałe informacje pod adresem http://www.lamalama.pl) jest produktem w pełni naturalnym, który uzyskiwany jest z sierści zwierząt takich jak na przykład owce bądź alpaki. Produkty z niej wykonane charakteryzują się dużą termoizolacją. Wykorzystywana jest też ze względu na higroskopijność oraz dźwiękochłonność, jak również pochłanianie szkodliwych promieni UV, w przypadku innych branż niż odzieżowa. Ma niewiele wad, jednakże jedną z nich, która szczególnie dotkliwie odczuwana jest przez posiadaczy wełnianej odzieży, jest jej skłonność do filcowania się. Istnieją rozmaite procesy obróbki wełny.

Jednym z ich skutków jest wełna parzona . Charakteryzuje się ona tym, iż jej brzegi nie strzępią się. Ważne jest to zwłaszcza w przypadku, kiedy powstają z niej wyroby, które muszą mieć ładnie wyglądające szwy zewnętrzne. W ten sposób, wełna (zobacz włókniny igłowane międzypodszewkowe) parzona daje spore pole do popisu osobie, która z niej szyje. Natomiast wełna gotowana to rodzaj wełny, który poddany został działaniu temperatury, pod wpływem której skurczył się. Daje to efekt większego zbicia tkaniny. Wełna gotowana wykorzystywana jest do produkcji takich elementów odzieży jak szale, kapelusze, płaszcze. (zobacz na LamaLama).

Ten typ wełny wyróżnia się większym zatrzymywaniem ciepła, dzięki temu odzież z niego wykonana doskonale sprawdza się podczas wyjątkowo mroźnej zimy. Plusem tego rodzaju materiału jest też mniejsza podatność na wnikanie w strukturę włókna zabrudzeń, a także mniejsza alergiczność. Wyroby z niej wytwarzane nie powoduję, że skóra swędzi bądź robią się na niej alergiczne zmiany. Wszystko to sprawia, że produkty wełniane są tak popularne. Jest to materiał niezastąpiony i ponadczasowy. Rozmaitość wzorów i barw sprawia, że każdy znajdzie wełnę idealną dla siebie.