• Home
  • Klasa-strUrodowe tricki
  • Ciężki zabieg, ale z pozytywnym rokowaniem na przyszłość. Nadwyrężone więzadło krzyżowe można leczyć

Ciężki zabieg, ale z pozytywnym rokowaniem na przyszłość. Nadwyrężone więzadło krzyżowe można leczyć

Porozrywanie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego – to sprawa najdorodniejszych i niezwykle istotnych więzadeł, które znajdują się w kolanie. To w sumie zazwyczaj dzięki nim kolano może znosić ogromne obciążenia, dlatego ich podniszczenie może prowadzić do znaczącej dysfunkcji kolana. Jakie są powody i objawy zerwania więzadeł krzyżowych? Na czym może polegać leczenie?

Złamana noga

Autor: Tyler Karaszewski
Źródło: http://www.flickr.com
W kolanie znajdziemy aż jedenaście więzadeł, które swoją obecnością stabilizują staw kolanowy i zapewniają jego należyte działanie, ale te dwa będzie odgrywać kluczową rolę w tym procesie. Najczęściej może dojść do zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Więzadło to jest złożone z dwóch pęczków włókien. Gdy noga jest wyprostowana ułożone są równolegle do siebie (sprawdź na blogu). Gdy ją zginamy – pęczki krzyżują się, gwarantując typ rygla, który utrudnia przesuwanie się kości udowej względem piszczelowej. Dzięki temu noga jest wyregulowana.

Więzadło krzyżowe z przodu to nie tylko świetny stabilizator. Jest również narządem tzw. czucia głębokiego. Z jego pomocą możemy wiedzieć, w jakiej pozycji jest noga i możemy panować nad nią. Zniszczenie to jest poważną kontuzją i leczenie zazwyczaj polega na rekonstrukcji więzadła krzyżowego. aktualnie ortopedzi doczekali się bardzo dobrej techniki odtworzenia więzadła, która daje fizjologiczny efekt. Jest to tzw. rekonstruowanie dwupęczkowa, dzięki czemu możliwa jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego.

Lekarz ortopeda

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com
Zniszczone więzadło krzyżowe przednie wymaga leczenia przy pomocy operacji. Zabieg poprzedza precyzyjna diagnoza z zastosowaniem rezonansu magnetycznego i USG. Chirurg traumatolog musi umieć określić miejsce i stopień zniszczenia jak również obecność lub nie dodatkowych urazów. Czasem wymagane jest wykonanie diagnostycznej artroskopii, a wiec przeprowadzenie do stawu kolanowego urządzenia z układem optycznym, dzięki któremu lekarz – (www.hipokrates-olesnica.pl/laryngolog/) ma okazję zobaczyć wnętrze stawu. Podczas takiej artroskopii usuwa się elementy zerwanego więzadła. z reguły jednak wykonuje się to podczas jednego artroskopowego zabiegu zrekonstruowania więzadeł.

Czy nie uważasz, że dane na przedstawiany wątek mógłbyś znaleźć też na innym serwisie? Oczywiście, że tak – kliknij tutaj, a zobaczysz tam serwis internetowy (http://www.ursynow-specjalisci.pl/).

Najlepiej zrobi to specjalista jak ortopeda Jan Paradowski.