Dla wszystkich coś (w)SPAniałego – sposób na zdrowie i urodę

Pielęgnacja urody jak też dbałość o zdrowie, a coraz częściej także o dobre samopoczucie klientów oraz klientek, oto zadanie nowoczesnych ośrodków odnowy biologicznej. Nim jednak pochopnie wykupimy kosztowny pakiet usług bądź pobyt w jakimkolwiek ośrodku ze słowem „SPA” w tytule lub przeciwnie – skreślimy podobne propozycje w przekonaniu, iż to rozrywka dla naiwnych oraz bogaczy, przetestujmy, co polskie SPA rzeczywiście posiadają do zaoferowania.

Basen w SPA

Autor: Lizzie Benton
Źródło: http://www.flickr.com
Nazwa SPA to skrót pochodzący prawdopodobnie od łacińskiego „Sanus per aquam”, co oznacza dosłownie „zdrowy poprzez wodę”. O dobrodziejstwach płynących z mineralnych i gorących źródeł, służących zdrowiu, urodzie a także świetnemu samopoczuciu, wiedzieli już starożytni Rzymianie. W rzymskich termach toczyło się nie jedynie życie towarzyskie, ale również polityczne i biznesowe. Zbiorowe łaźnie rzymskie zapraszały do baseników z zimną oraz ciepłą wodą, parowych łaźni, gabinetów masażu oraz pokoi do wypoczynku. Termy działały w samym Rzymie (jak słynne Termy Karakalli) a także w granicach szeroko pojętego imperium.

Tak jak starożytni ubóstwiali wodę oraz zabiegi wodne, tak późniejsze generacje miały do zbytniej higieny duży dystans. Moda na leczenie wodą wróciła znowuż w XVIII oraz XIX wieku. Do wód, to znaczy kurortów korzystających z uzdrawiających własności mineralnych oraz gorących źródeł albo nawet morskich fal, tłumnie ciągnęli nie wyłącznie kuracjusze nawiedzani cielesnymi dolegliwościami. „Bywanie” w tych miejscach było po prostu w dobrym tonie. Wypoczywać oraz – odnośnik – pielęgnować ciało i ducha jeździła również elita, a z cudzoziemskimi kurortami konkurowały krajowe: Krynica czy Nałęczów.

Obecnie miejsce dawnych sanatoriów zajęły dokładnie przybierające przeróżną formę – od współczesnych salonów oraz eleganckich hoteli, po pływające obiekty na statkach – SPA – więcej Nova2 Spa. Przybytki owe proponują zabiegi poparte współczesnymi technologiami jak też czerpiące z tradycji kultur ze wszelkich szerokości geograficznych.

Czy warte swej ceny?Ażeby skorzystać z propozycji SPA, wcale nie trzeba jechać daleko. Obiekty mienione najlepsze day SPA, city SPA czy miejskimi SPA znajdują się w dużych miejscowościach i proponują swoje usługi w trybie dziennym, bez możliwości skorzystania z miejsc noclegowych. Aby znaleźć SPA w pobliżu miejsca swojego zamieszkania warto wbić w przeglądarkę frazę: najlepsze day spa lub najlepsze solarium.

Źródło artykułu: