Dla wszystkich coś (w)SPAniałego – sposób na zdrowie i urodę

Pielęgnacja urody jak też dbałość o zdrowie, a coraz częściej także o dobre samopoczucie klientów oraz klientek, oto zadanie nowoczesnych ośrodków odnowy biologicznej. Nim jednak pochopnie wykupimy kosztowny pakiet usług bądź pobyt w jakimkolwiek ośrodku ze słowem „SPA” w tytule lub przeciwnie – skreślimy podobne propozycje w przekonaniu, iż to rozrywka dla naiwnych oraz bogaczy, przetestujmy, co polskie SPA rzeczywiście posiadają do zaoferowania.

Basen w SPA

Autor: Lizzie Benton
Źródło: http://www.flickr.com
Nazwa SPA to skrót pochodzący prawdopodobnie od łacińskiego „Sanus per aquam”, co oznacza dosłownie „zdrowy poprzez wodę”. O dobrodziejstwach płynących z mineralnych i gorących źródeł, służących zdrowiu, urodzie a także świetnemu samopoczuciu, wiedzieli już starożytni Rzymianie. W rzymskich termach toczyło się nie jedynie życie towarzyskie, ale również polityczne i biznesowe. Zbiorowe łaźnie rzymskie zapraszały do baseników z zimną oraz ciepłą wodą, parowych łaźni, gabinetów masażu oraz pokoi do wypoczynku. Termy działały w samym Rzymie (jak słynne Termy Karakalli) a także w granicach szeroko pojętego imperium.

Tak jak starożytni ubóstwiali wodę oraz zabiegi wodne, tak późniejsze generacje miały do zbytniej higieny duży dystans.

Jeśli po przeczytaniu prezentowanego tekstu będziesz pragnął zgłębić informacje na omawiany wątek, to pomocne omówienie (http://www.laoliva.pl/pl/i/NAGRODY/15) bardzo Ci może pomóc – chodź i zobacz!

Moda na leczenie wodą wróciła znowuż w XVIII oraz XIX wieku. Do wód, to znaczy kurortów korzystających z uzdrawiających własności mineralnych oraz gorących źródeł albo nawet morskich fal, tłumnie ciągnęli nie wyłącznie kuracjusze nawiedzani cielesnymi dolegliwościami. „Bywanie” w tych miejscach było po prostu w dobrym tonie. Wypoczywać oraz – odnośnik – pielęgnować ciało i ducha jeździła również elita, a z cudzoziemskimi kurortami konkurowały krajowe: Krynica czy Nałęczów.

Obecnie miejsce dawnych sanatoriów zajęły dokładnie przybierające przeróżną formę – od współczesnych salonów oraz eleganckich hoteli, po pływające obiekty na statkach – SPA – więcej Nova2 Spa. Przybytki owe proponują zabiegi poparte współczesnymi technologiami jak też czerpiące z tradycji kultur ze wszelkich szerokości geograficznych.

Czy warte swej ceny?Ażeby skorzystać z propozycji SPA, wcale nie trzeba jechać daleko. Obiekty mienione najlepsze day SPA, city SPA czy miejskimi SPA znajdują się w dużych miejscowościach i proponują swoje usługi w trybie dziennym, bez możliwości skorzystania z miejsc noclegowych. Aby znaleźć SPA w pobliżu miejsca swojego zamieszkania warto wbić w przeglądarkę frazę: najlepsze day spa lub najlepsze solarium.

Źródło artykułu: