• Home
  • Klasa-strUrodowe tricki
  • Do którego lekarza się udać, gdy mamy problem z nogami? Warto zobaczyć, czym zajmują się dani specjaliści

Do którego lekarza się udać, gdy mamy problem z nogami? Warto zobaczyć, czym zajmują się dani specjaliści

Problemów z nogami można naliczyć bardzo wiele. Weźmy na przykład najbardziej znane, jakimi są odciski, halluxy czy wrastające paznokcie – to bardzo męczące przypadłości, osoby, których one dotykają muszą szukać pomocy u… No właśnie u jakiego specjalisty?

Czy pomoże chirurg, lub też ortopeda? A może jednak ktoś inny, jak lekarz – idź do serwisu – od leczenia stóp, czyli podolog albo podiatra. Chirurg ogólny, na przykład chirurg ortopeda (oferujemy konsultacje ortopedyczne) Kraków, zajmuje się diagnostyką i leczeniem operacyjnym schorzeń, a także ich powikłań z różnego rodzaju zakresów, jak układ pokarmowy, krążenia albo oddechowy.

rentgen nogi

Autor: Ken Mayer
Źródło: http://www.flickr.com

Chirurg taki leczy najbardziej popularne choroby, natomiast bardziej specjalistyczne zabiegi robione są przez chirurgów konkretnych specjalności. Zajmują się oni konkretnymi obszarami ciała, na przykład rekonstrukcja kolana. Bardzo ważne miejsce w pracy chirurga ogólnego zajmuje onkologia operacyjna oraz zabiegowe leczenie nowotworów. Ortopedia zaś to dział medycyny, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem nabytych jak również wrodzonych nieprawidłowości, które objawiają się w działaniu, budowie różnych narządów ruchu u ludzi. Specjalizacja taka szczególnie dotyczy chorób i urazów, przykładowo kości, więzadeł oraz do uszkodzenia mięśni, nerwów i naczyń.

Ortopeda Kraków zajmuje się także leczeniem różnych urazów kości oraz stawów, do nich szczególnie można zaliczyć złamania, zwichnięcia, skręcenia oraz stłuczenia. Sprawdźmy teraz nie aż tak znany termin, to znaczy podologia. Podologia to ta część medycyny, która zajmuje się diagnozą oraz leczeniem schorzeń stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. Tego typu zabiegi mają różny charakter, wymagają zaś od specjalisty, który się tym zajmuje szerokiej wiedzy z tego typu dziedzin, jak diabetologia, dermatologia, ale i chirurgia. W Polsce jest to wciąż niesamowicie mało znana dziedzina.

Nie ma przede wszystkim właściwych regulacji prawnych, jakie definiowałyby, jak wygląda zakres pracy podologów. Ogólnie jednak warto wspomnieć, że jest to coraz bardziej popularna dziedzina wśród ludzi zajmujących się zawodowo sportem. Kiedy doskwiera nam ból, staramy się na wiele sposób przeciwdziałać temu. Warto wtedy poszukać pomocy u różnych specjalistów. Jeśli jeden specjalista nam nie pomoże, to może inny lekarz będzie mógł. Jak widzimy lekarz od nóg to nie jedynie ortopeda, dlatego warto wiedzieć jakie są możliwości działania. Czytaj też .