Góry w zimie: jak się przyszykować na zimowy wyjazd

Zimą spacer w górach nie należy do najłatwiejszych. Opady śniegu, ziąb, wiatr, zawalone marszruty, ograniczona widoczność jak też ryzyko lawinowe budzą lęk u niejednego wielbiciela trekkingu. Aby czuć się bezpiecznie mimo niełatwych warunków w górach w zimie, do wyjazdu musimy się stosownie przygotować. W czasie planowania górskiej wyprawy najistotniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. A co prócz tego? Zapewne niejednego zagrożenia pomogą nam uniknąć: znakomicie dopasowane ubranie, profesjonalny ekwipunek oraz wiedza w temacie aktualnie panujących warunków pogodowych.

wyprawa w góry

Autor: Jennifer Morrow
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepiej jest zacząć od zainwestowania w ubrania wykonane z oddychających materiałów: Rhovylu, Outlastu albo polaru. Dobrze jest odziewać się warstwowo, zaczynając od bielizny termoaktywnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu pot będzie odprowadzany od powierzchni ciała. Dodatkowo (www.skalnik.pl/-wciśnij na link to łącze) gwarantuje ona ciepło, nawet jeśli jest zwilgotniała. Przed niską temperaturą dobrze ochroni nas też druga warstwa – z polaru. Jeśli przyodziejemy na nią dodatkowo kurtkę z Gore-Texu, dodatkowo będziemy zabezpieczeni przed deszczem.

Tańszym wyjściem są stroje z inną membraną, które, jednak – pomimo że są odporne na deszcz – mają obniżoną przepuszczalność powietrza, co powoduje, że można się poczuć niekomfortowo i porządnie się zgrzać. Warto pamiętać, iż tylko należyty dobór wszystkich warstw zapewni nam całkowitą ochronę. Niezbędne są ponadto znakomicie dopasowane, skórzano-plastykowe buty górskie , plecak i spodnie (polecamy spodnie trekkingowe) z nieprzewiewnej tkaniny, najlepiej z membraną w rodzaju Tex. Ładując plecak, nie możemy zapomnieć o czołówce oraz dodatkowych bateriach.

Wspomoże ona, jeśli nie uda się nam zdążyć wrócić przed nocą. Gogle natomiast będą niezbędne w trakcie silnego wiatru. Karimata pozwoli czuć się w wyższym stopniu komfortowo, gdy przyjdzie nam niespodziewanie spędzić nockę na szlaku. Warto też pomyśleć o specjalistycznym sprzęcie, który uprości nam włóczęgę. Raki – specjalne nakładki na obuwie wyposażone w stalowe zęby – pomogą w czasie przemieszczania się po oblodzonym obszarze, a czekan będzie niezastąpiony w asekuracji na śliskiej nawierzchni. Wszystkie wymienione potrzebne akcesoria nabędziemy w sklepie The North Face – .