Gustowna odzież kobieca na każdą okazję

Od dawnych czasów przyjęte jestwiadomo, że specjalne okazje wymagają odpowiedniego stroju. I tak przykładowo bale, przyjęcia i pogrzeby są okazjami do zastosowania rozmaitych, ale na każdą okazję eleganckich strojów. Generalnie panowie mają ułatwione zadanie, ponieważ ich ubiór zazwyczaj ogranicza się do tego samego ciemnego zestawu na różne sytuacje.

Dawniej obowiązywało większe zróżnicowanie, wykorzystywane były na przykład tego rodzaju ubiory dla panów jak frak czy surdut. Na dzień dzisiejszy zachowały się one wyłącznie dla konkretnych profesji.

Jeśli szukasz podobnych informacji na omawiane zagadnienie, znajdziesz je na pewno pod tym odnośnikiem, więc nie wahaj się tylko kliknij tu.

Sprawa damskiego ubioru jest natomiast bardziej zawiła. Od kobiet zazwyczaj oczekuje się różnych uroczyste okazje. Pozostaje jednak pewna dowolność, na przykład w części sytuacji spódnicę można zastąpić spodniami, a czarne rajstopy (zobacz: ) – jasnymi.

Na ślub i wesele
Zazwyczaj oczywiste jest, że panna młoda na ślub wybiera białą suknię, najczęściej z welonem. Wynika to z tradycji, choć na dzień dzisiejszy widuje się czasami odstępstwa od tej normy w postaci sukni z kolorowymi elementami lub całych w innym kolorze niż biały. Natomiast od zaproszonych gości również wymaga się odpowiedniego stroju. Z kolei jeśli chodzi o ślub, nie powinno się zakładać białego stroju, który jest w pewien sposób zarezerwowany wyłącznie dla panny młodej. Oprócz tego przyjęte jest, by nie zakładać także strojów czarnych, wywołujących skojarzenia z uroczystością pogrzebową. Typowy ubiór na wesele to zazwyczaj sukienka przed kolano bez rękawów, ale niezbyt wyzywająca. Dobór barw jest dowolny. Niezalecane są raczej stroje bardziej ekstrawaganckie, takie jak przykładowo sukienka z dłuższym tyłem. Wszystko zależy jednak od konwencji ślubu i wesela.

Eleganckie obuwie
Różnorodne okazje poza odzieżą wymagają także odpowiedniego obuwia. Ogólnie przyjęło się, że odświętne buty dla kobiety to zazwyczaj czarne pantofle, obowiązkowo z zakrytymi palcami. Sandały są bowiem znacznie mniej eleganckie, w szczególności w połączeniu z rajstopami. Poza tym w zależności od okazji wybiera się różną długość obcasa i kolor obuwia. Dozwolonym uzupełnieniem eleganckiego ubioru, szczególnie w zimie, mogą być także modne czarne botki albo kozaki.