Jak najlepiej można się przygotować do górskich wycieczek czyli wszystko o zakupie obuwia trekkingowego.

Wygodne, wodoodporne buty to niezbędny element wyposażenia wszystkich piechurów. W sklepach ich propozycja jest bardzo duża, a ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych a kończą nawet na blisko tysiącu. Wybierać jest więc w czym, ale żeby wybrać dobrze trzeba się chwilę zastanowić, co właściwie będzie potrzebne. Nieodpowiednio dobrane buty do chodzenia po górach w najlepszym wypadku będą niewygodne, lecz niekiedy mogą spowodować złamania czy zwichnięcia nogi.

buty trekkingowe

Autor: Susanne DaDavidsson
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego też powodu w pierwszej kolejności trzeba je dobrać do charakteru wędrówek, i tu rozróżnia się trzy podstawowe ich odmiany. Do niedługich wędrówek po mało wymagającym szlaku, a także jeśli na co dzień chce się nosić na nogach wygodne obuwie, bardzo dobrze nadają się niskie buty. Są one lekkie, mają dobrą wentylację i utrzymują komfort termiczny, a część modeli jest wyposażona w wodoodporne membrany. Jednak ze względu na to, że nie zakrywają one odpowiednio kostek, to nie są polecane na bardziej wymagające trasy, na których będzie na przykład więcej błota czy kamieni.

Następny rodzaj trekkingowych butów zrobiony jest z bardzo podobnych materiałów, lecz ma już znacznie wyższą cholewkę. Przez to, że dużo lepiej chronią one stopy przed urazami, to można już w nich wyjść na trudniejszy szlak, szczególnie że znacznie częściej niż buty lekkie posiadają one membrany. Najwyższą półkę stanowią buty ciężkie, zrobione z grubej skóry, masywne i wyposażone w porządną podeszwę. W butach tego typu straszne nie będzie żadne błoto, deszcz czy śnieg, w każdej sytuacji doskonale dadzą sobie radę – popularne produkty.

kliknij i zobacz

Autor: hrvargas
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna tego typy buty trekkingowe damskie nie będą kosztować stu złotych, tylko zapłacić za nie trzeba kilka razy więcej, ale nawet przy intensywnym użytkowaniu bez problemów posłużą kilka lat chodzenia. Wybierając obuwie trekkingowe, nieważne z jakiej grupy, za każdym razem trzeba je zmierzyć. Muszą być one dopasowane i wygodne, w szczególności nie mogą być za luźne, bo na górskim szlaku każdy drobiazg może spowodować bolesne otarcia czy odciski.