Jak zmieniła się aktualna rola biżuterii męskiej

Biżuteria do niedawna kojarzona była wyłącznie z damami. Pierścionki, naszyjniki były swego rodzaju znakiem rozpoznawczym pozycji jaki w danej grupie nosząca je kobieta zajmowała. No i z pewnością dodawały – tak jak teraz – uroku noszącej je pani.

broda

Autor: Nan Palmero
Źródło: http://www.flickr.com
Panowie właściwie stronili od tychże przedmiotów jak: naszyjniki dla mężczyzn czy bransolety dla mężczyzn, albowiem w inny sposób zaznaczali swą pozycję społeczną. Dżentelmen przede wszystkim miał być osobnikiem zaradnym, ochraniać rodzinę przed zagrożeniami. Do prawidłowego odegrania tejże roli społecznej nie trzeba zewnętrznych atrybutów w postaci ozdób. Stąd wszelakiego rodzaju świecidełka z reguły postrzegane były przez panów jako zbędne lub nawet jako znak zniewieścienia.

Jedynym odstępstwem od tej reguły były dawniej sygnety dla mężczyzn, wkładane chętnie jako przejaw statusu społecznego, pewnego rodzaju nobilitacja posiadacza. Z początku sygnety pełniły funkcję praktyczną – były rodzajem podpisywania się. Symbol wytłoczony na pierścieniu identyfikował posiadacza. Pieczęć taka miała również moc prawną. Dokument podpisany takową pieczęcią uważany był za prawomocny i zobowiązujący. Z biegiem czasu ten konkretny aspekt sygnetów dla mężczyzn został zapomniany. Dziś ostała się jego rola dekoracyjna. Dziś już sygnet dla mężczyzn nie zawsze informuje otoczenie, że jego właściciel jest szlachetnie urodzony.

Na początku XXI w. powoli zmienia się myślenie o biżuterii męskiej. Można zauważyć coraz większą swobodę w dopuszczaniu tego co jest męskie a co nie. Mężczyzna który ma pragnienie aby się przy pomocy męskie sygnety się udekorować, nie musi mieć obaw iż wyda się śmiesznym. Co więcej – znani kreatorzy mody coraz to częściej w swych projektach sięgają właśnie po tego rodzaju gadżety jak łańcuszki dla mężczyzn, naszyjniki dla mężczyzn i inną męską biżuterię. Dziś często tego typu gadżety spostrzegane są jako metoda na wyrażenie swej indywidualności. Jest to mym zdaniem jeszcze kolejny znak zachodzących dziś przemian w funkcjach społecznych pełnionych przez kobiety i mężczyzn. Jednakże powinniśmy zachować ostrożność w obdarowywaniu znajomych mężczyzn podobnymi podarunkami, chyba że dobrze poznaliśmy gusta osoby obdarowywanej.