Jakie ciuchy sportowe najczęściej wybierają mężczyźni?

Mój pradziadek Władysław na fotografii sprzed stu lat ubrany jest w odświętny strój: w surdut, nienagannie białą koszulę, czarną kamizelkę, z której kieszeni wystaje zegarek zwany „cebulą”. Nigdy nie poznałem pradziadka osobiście. Umarł w przededniu wybuchu Drugiej Wojny Światowej, nie miałem więc takowej możności. Zgadywać tylko mogę o czym myślał pozując do tego zdjęcia.

adidas prezentuje nowe ClimaCool® Seduction

Autor: adidas
Źródło: adidas
Prawdopodobnie traktował fotografię jako szybki obraz olejny. Zapewne dał się sfotografować z myślą o wnukach a może o prawnukach. Jeżeli tak, myślał wówczas o mnie. Mogę tak sądzić ze względu na jego wyjściowy strój. Mój dziadek prawdopodobnie miał zaledwie jedno odświętne ubranie. Był woźnicą u jednego z bielskich fabrykantów, więc nie mógł być człowiekiem bardzo bogatym. Wprawdzie szczęśliwcem (ponieważ miał stałą posadę) co nie było sprawą pewną pod koniec XIX w. w Galicji, jednym z najbiedniejszych obszarów Cesarstwa Habsburgów. Piętnaście lat później w dwóch etapach wielka wojna zmieniła świat.

Zastanawiam się jak dzisiaj wyglądałaby taka fotografia dla prawnuków. Gdyby ktoś wpadłby na podobny pomysł, prawdopodobnie żyjący w obecnych czasach człowiek na tym zdjęciu nie byłby strojny w garnitur, postawiłbym raczej na prostą bluzę męską. Do tego pewnie granatowe dżinsy. Być może nie było by to również studio fotograficzne tylko jakiś ważny wyjazd z rodziną powiedzmy do Krakwa.

Na pierwszym planie głowa rodziny w niezwykle męskiej bluzie rozpinanej w moro. Najstarszy z trzech synów zgodnie ze stylem deskorolkarzy odziany mógłby być w bluzy (hiperłącze do serwisu) z kapturami męskie a młodszy trzynastolatek w bluzy męskie rozpinane, bo tęskni już do dorosłości. Matka strojna w letnią sukienkę wiesza na oparciu krzesła bluzę kangurkę najmłodszego. Gdzieś tam w daleko na dalszym planie jakiś starszy pan ubrany w najnowszy model męskiej bluzy rozpinanej karmi gołębie. Nie mam pojęcia czy mojemu pradziadowi podobała by się nasza moda, na pewno mógłby być w lekkim szoku.