Magiczna siła zapachów

Każdy, kto poznał aromaterapię, wie, jak intensywna jest moc zapachów.
Właściwie dobrana woda perfumowana może zdziałać cuda. Pobudza zmysły, wprawi w doskonały humor, doda werwy czy też uspokoi.

apteka

Autor: Sport-shop.pl
Urządzenia

Autor: Ruth Johnston
Źródło: http://www.flickr.com
mydło

Autor: Thomas Hammoudi
Źródło: http://www.flickr.com
Spece od aromaterapii już od dawna wykorzystują zapachy do leczenia duszy oraz ciała. Choć nie znamy do tej pory mechanizmu działania olejków eterycznych, entuzjastycznie sięgamy po zawierające je perfumy i kosmetyki. Są na pewno przyjemniejszym lekiem na poprawę samopoczucia aniżeli wizyta u psychoterapeuty albo łykanie pastylek. Najczęściej i najchętniej ów pachnący „lek” stosujemy w postaci pachnideł. Tym chętniej, iż do wyboru mamy ogrom możliwości. Kiedyś mniemano, iż kobieta powinna być wierna jednemu zapachowi.

Szukasz szczegółowych treści, aby poszerzyć swą wiedzę na ten temat? Namawiamy do kolejnego wpisu. Znajdziesz go na portalu pod linkiem.

Współcześnie możemy zmieniać pachnidła niczym rękawiczki. Różne „nosimy” do wyjściowej sukni, inne do dżinsów. Jedne podkreślają nasz styl, za pomocą drugich chowamy prawdziwe „ja”.

Twórcy zapachów mają do wyboru powyżej trzydziestu tys. składników roślinnego pochodzenia, zwierzęcego i sztucznych. Wyselekcjonowane składniki komponuje się w trzy zapachowe warstwy, tzw. nuty. Jako pierwsza pojawia się tzw. nuta głowy, która mieści najbardziej głębokie, lecz najbardziej efemeryczne wonie. Po paru chwilach ustępuje tak zwanej nucie serca, jaka pobrzmiewa akordami o wiele delikatniejszymi. Najbogatsza, w największym stopniu złożona cząstka kompozycji jest to nuta podstawowa. Pojawia się na końcu, jednak utrzymuje się nawet przez 8 godzin.

Dlatego przy wyborze pachnideł nie należy kierować się pierwszym odczuciem. Pamiętaj, iż nos jest w stanie rozróżnić wyłącznie cztery zapachy. Z testowaniem kolejnych poczekaj do kolejnego dnia.