Moda przez wieki – skąd się wzięły i dokąd zmierzają skarpetki – ciekawe informacje.

Skarpetki, a właściwie towary skarpetopodone, czyli mające zabezpieczać stopy przed chłodem i uszkodzeniami, nie są nowym wynalazkiem, niedawno mimo to stały się powszechną częścią stroju, a co bardziej interesujące wyznacznikiem poziomu (w sensie umiejętności stylowego ubierania się) właściciela owej części garderoby. W przeszłości były robione z nici lub wełny, ogólno dostępne stały się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to ich produkcja ruszyła na masową skalę.

Kolorowe skarpetki

Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com
Wcześniej niż skarpetki, w tej formie jaką znamy dziś, pojawiły się onuce. Był to prostokątny kawałek tkaniny (najczęściej len lub bawełna) owijany wokół stopy. Onuce najdłużej przetrwały wśród żołnierzy (zwłaszcza w armii rosyjskiej, bo aż do 2007 roku), służyły nie tylko jako część garderoby chroniącą stopę przed uszkodzeniami, sprawdzały sie też wspaniale jako bandaże (były niezastąpione w czasie wojny), poza tym szybko wysychały po praniu. O ile w średniowieczu skarpety były wyznacznikiem bogactwa (niewiele osób mogło sobie pozwolić na obuwie nie mówiąc juz o skarpetach), tak obecnie, poza swoją prozaiczną funkcją, są informacją o stylu konkretnej osoby.

Skarpety bywają różne; są zwykłe skarpety bawełniane, skarpety stopki , skarpety z palcami, a także skarpety specjalizowane (np. narciarskie), bywają także podkolanówki (damskie i męskie). Do niedawna skarpety dla osób dorosłych były dostępne w różnych kolorach i wzorach (na skarpetach dla dzieci pojawiały sie motywy zabawek czy postacie z bajek), obecnie dając na rynek skarpety producent dba o to by znajdowały się na nich także najmodniesze trendy internetowe (postacie z popularnych memów, fotografie zwierząt – głównie psów i kotów), ważna jest również jakość tej części garderoby. Największa popularnością cieszą się niezmiennie skarpety bawełniane, jednak przy ich doborze, w szczególności do garnituru i obuwia, należy być niezwykle ostrożnym, zarówno ich fason jak i kolor ma istotne znaczenie (można zaliczyć dużą modową wpadkę nie dobierając ich właściwie).

Skarpetki

Autor: http://socktok.pl/
Źródło: http://socktok.pl/
Panie wolą skarpety stopki lub podkolanówki. Młode kobiety i dziewczęta najchętniej wybierają różnokolorowe grube podkolanówki, które ładnie podkreślają ich łydki, a poza tym mocno rzucają sie w oczy i są ciepłe. W dobie Internetu, portali społecznościowych i wszechobecnych szafiarek, poszukujących coraz to nowych inspiracji, to jak wyjdzie się na fotografii wrzuconym w sieć jest dla wielu niezwykle istotne, tu nawet, mogłoby sie wydawać, zwyczajna skarpetka może mieć przełomowe znaczenie. Stylizując skarpety producent ma na uwadze takie zjawiska.

Trudno określić na jakie tory skieruje tę część ubioru obecna i przyszła moda, jedno jest wiadome, skarpetki w tej czy innej formie pozostaną w szafie każdego z nas. Prawdopodobnie wkrótce minie okres udziwniania modeli i nastąpi zwrot w kierunku klasyki. Kto wie może znowu na żeńskie łydki powrócą białe podkolanówki. W dobie globalnej sieci nawet zwyczajna skarpetka nie umknie uwadze czujnego modowego blogera.

Czy masz wątpliwości? (http://www.jagna.pl/bielizna-erotyczna-c-51.html) Nie obawiaj się! My z pewnością docenimy każdą próbę prowadzenia debaty. Więc czekamy na oceny od Ciebie.

Projektanci bawią się ich formą, sprzedawcy pilnie śledzą trendy i ruchy w społeczności globalnej wioski, a skarpetki pewnie wciąż pozostaną na właściwym miejscu – na stopie.