O szalach

Niezbędnymi elementami garderoby ubieranymi nie tylko w zimie są oczywiście dodatki takie jak szale, szaliki, chustki, apaszki, bandany czy kominy.

bandana

Źródło: Stanteks
Bandany były ongiś noszone przez francuskich dokerów. Spopularyzował je Wiktor Hugo autor „Nędzników” (dla tych którzy to w zabieganiu zapomnieli autora jednej z popularniejszych powieści francuskiego Naturalizmu). Jednym z głównych bohaterów tejże pozycji był paryski rozrabiacz Gawrosz. Stąd – pewnie przez bardzo liczne adaptacje filmowe (od 1909 do 2012 aż 32) stały się te nakrycia głowy tak bardzo popularne użytkowane.

Bandany noszą obecnie nawet nieduże dzieci. Mamy i nianie stroją swych Jasiów i Tomeczków w dżinsowe spodnie, bluzy, a u szyi wiążą chłopcom tradycyjną czarną bandanę albo też odważne kolorowe chusty bardzo często w dość jaskrawych jak na męską modę kolorach. Niedawno modne stały się również długie szale. Nie ma tu znaczenia wiek chłopca – może jeszcze nie chodzić – a wzorem starszego brata wkłada się mu bandanę. Do dyspozycji mamy, opiekunki mają ogromnie dużo wzorów. Mogą kupić nie tylko bandany kolorowe ale również z obrazkami często przedstawiającymi postacie z ulubionych kreskówek np. „Pingwiny z Madagaskaru” albo z „Kubusia Puchatka”.

szal

Autor: Tosca Blu
Źródło: Tosca Blu

Nie tyko młodzi mężczyźni ubierają się w bandany ale i ich nieco grzeczniejsze siostrzyczki, które wzorują się na swoich modnych mamach. Porównaj bandany z bohaterami z filmów. W tym dziale dziecięcej mody możemy znaleźć wzorowanie się na „dorosłych” trendach, więc są to również wzory zaczerpnięte z kultury ludowej.

Rzecz jasna także dorosłe osoby zakładają ten rodzaj dodatku, zwykle wiosną. Wśród dorosłych tak samo jak u dzieci wiek ani płeć są bez znaczenia. Panu najbardziej pasuje bandana w zestawieniu ze skórzaną kurtką, dopasowanych dżinsach no i oczywiście motocyklu (najlepszy byłby Harley-Davidson konieczne w kolorze ciemnozielonym).

Można także zobaczyć bandanę w stylizacji męskiej nieco mniej rockowej. Pan lubiący rozrywki spokojniejsze niż przejażdżki na niebezpiecznym pojeździe, na weekendowy spacer z rodziną może sobie ubrać odpowiednio dobraną chustę do swej ulubionej sportowej koszuli i na pewno będzie świetnie się prezentował kiedy wraz z równie szykowną rodzinką w czasie spaceru zajrzy do cichej, kameralnej kawiarenki na mocne aromatyczne espresso po obiedzie.