O wykorzystaniu kamieni szlachetnych

Diamenty są najlepszymi przyjaciółmi dziewczyny – tak śpiewała Marylin Monroe. Dziś taka piosenka wzbudziłaby kontrowersje, niemniej jednak nie da się ukryć, że teraz też wiele osób docenia powab kamieni szlachetnych. Dlatego stale modne pozostają sklepy jubilerskie i umieszczanie tych drogocennych skał w najróżniejszego rodzaju wyrobach.

Autor: gemteck1
Mają one też szerokie zastosowanie w przemyśle zważywszy na swe unikatowe właściwości. Diamenty są stosowane w produkowaniu sprzętu medycznego, szafir pomocny jest przy produkcji igieł do gramofonów nadal cieszących się popularnością pośród didżejów a także melomanów. Przy konstruowaniu zegarów od setek lat stosuje się rubiny. Kamienie szlachetne nie posiadają więc funkcji tylko ozdobnych. Są generalnie stosowanym a także pomocnym surowcem w przemyśle rozmaitego typu.

Od starożytności ludzie zwykli zdobić swoje ciała świetlistymi kamieniami oraz metalami. Złoto, diamenty, ale i różnobarwne szkło stanowiło idealny sposób na zwrócenie na siebie uwagi, ulepszenie wyglądu, jak i poinformowanie o statusie społecznym. Na prawdziwe kamienie szlachetne mogli pozwolić sobie jedynie królowie i przedstawiciele wyższej szlachty i duchowieństwa. Znajdywano dla nich więcej przeznaczeń, niźli współcześnie. Diamenty oraz rubiny umieszczano nie tylko w biżuterii, ale także w naczyniach, meblach i wielu innych przedmiotach. Wielokrotnie bogato zdobione dobra wyłącznie pozornie miały pełnić funkcje inne, aniżeli dekoracyjne. Dla przykładu w siedemnastym stuleciu każdy możny miał przynajmniej jeden obficie zdobny nautilus – typ kielicha zrobionego z muszli.

Jeśli taka problematyka Cię intryguje, to kliknij tutaj, gdyż bardzo pokrewne informacje zawiera właśnie ten portal (http://www.quick-gym.pl/ems-trojmiasto/). On także jest ciekawy.

Przybierały one najróżniejsze formy, rzadko aczkolwiek stanowiły dobre naczynie na wino. Picie z nich było nieporęczne, natomiast stanowiły doskonałą dekorację stołu.

W dwudziestym pierwszym wieku kamienie szlachetne jak diament, albo szafir stanowią znaczący budulec w budowie precyzyjnych urządzeń. Ich szczególne właściwości sprawiają, iż inżynierzy znajdują dla nich rozległe zastosowanie w budowie rozmaitych narzędzi. Diamenty współcześnie stanowią najpopularniejszy kamień w jubilerstwie, jednakże używa się ich nawet w badaniach nad cząstkami elementarnymi. Unikatowy aleksandryt niezbędny jest w budowie promów kosmicznych i aparatury wykorzystywanej w pomiarach kosmicznych. Tak samo jak diament używany jest również w laserach. Bursztyn znajduje rozległe zastosowanie ze względu na swoje znane od wieków właściwości medyczne. Wykorzystywany jest w terapii przypadłości tarczycy i gardła. Jak widać kamienie szlachetne to nie tylko przyciągające spojrzenie błyskotki, ale także znaczący budulec rozmaitego rodzaju sprzętu, a nawet leków – .