Pielęgnacja ciała mężczyzn i kosmetyki stosowane podczas golenia.

Istnieje stereotyp, który zakłada, że dbanie o wygląd i pielęgnacja własnego ciała to częściej domena pań niż panów. I jest to stereotyp rzeczywiście wiarygodny i wyjątkowo utrwalony nie tylko w kulturze, ale również w biologii mężczyzny. Inaczej niż kobiety, mężczyźni przede wszystkim nie widzą siebie jako obiektu adoracji, więc nie zauważają powodu, dla którego mieliby szczególnie używać kosmetyków czy przykładać się do pielęgnacji skóry.

golenie się

Autor: Christina zur Nedden
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym, powody ku temu nie są li tylko uwarunkowane psychicznie – natura każdego mężczyzny jest taka, że umożliwia nieco mniej starać się o swój wygląd zewnętrzny bez znacznego uszczerbku wizerunkowego – czy kremy męskie są potrzebne. Dla przykładu, mężczyźni posiadają w przybliżeniu o 25% grubszą i bardziej owłosioną skórę niż kobiety, co czyni ich bardziej wytrzymałymi na warunki zewnętrzne i mniej wrażliwymi. Taka ekologiczna ochrona nie daje przyzwolenia jednak, że faceci mają prawo się zapuszczać. Wciąż pozostaje przecież przynajmniej problem golenia się. Brytyjski literat Somerset Maugham napisał kiedyś, że w każdym goleniu brzytwą skrywa się pewna filozofia. Trudno się z tym nie zgodzić, skoro jest to czynność, która wydaje się być jednym z najdonioślejszych wyzwań, z którymi zmagać się musi każdy facet dzień w dzień rano w łazience (pomijając tych którzy zapuszczają brodę lub/i wąsy, oczywiście) – .

dbający o siebie mężczyzna

Autor: Kavian Borhani
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy z nas ma z pewnością wypracowane sposoby i rytuały przy goleniu twarzy. Oprócz nieodzownego przyrządu, jakim jest maszynka do golenia (kiedyś żyletka), potrzeba także kosmetyków, które usprawnią nam czas spędzany przed lustrem. Najszerzej używany dziś kosmetyk to żel do golenia, czasem stosuje się również kremy męskie po goleniu, aby załagodzić nieco piekące odczucie potraktowanej ostrzem skóry. Jeśli chodzi o dobór kosmetyków, wygląda na to, że jesteśmy konserwatywni. Jednak na rynku ukazują się coraz regularniej nowości, które warto przetestować, jak chociażby MEN-U ‘matt skin refresh gel’, czyli żel do skóry wspierający likwidację wrastajacego zarostu – men-u.