Słodkości – coś, co kochają dzieci i dorośli

Ciężko znaleźć kogoś, kto nie lubi słodkości – niemalże każdy człowiek ma pewne swoje ukochane czekolady, batony, landrynki i wiele innych. Zwłaszcza najmłodsi uwielbiają słodkości; częściowo wynika to z tego, iż dzieci posiadają znacznie więcej receptorów smakowych które odpowiedzialne są za odbieranie słodkich smaków. Jednakże można odnieść wrażenie, iż także spora ilość starszych osób nie jest ich pozbawiona. Zawierające cukier przekąski są przez Polaków chętnie kupowane na podwieczorek lub także na przekąskę przez obiadem.

saletra potasowa

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W naszym kraju, podobnie, jak w wielu krajach Europy, funkcjonują ci sami wytwórcy jeżeli rozchodzi się o słodkości. Z tego powodu w gruncie rzeczy półki w naszych sklepach mają praktycznie tę samą zawartość. Każdy z nas za, czy to z reklamówek w TV czy regałów sklepowych takie marki, jak Ferrero – wytwórcę na przykład Nutelli czy też bardzo cenionego Ferrero Rocher, Haribo – który najbardziej zasłyną z wytwarzania słodkich żelowych miśków albo i markę Prince Polo, która oferuje chrupiące wafle oblewane czekoladą w wielu rodzajach a także smakach – . To jedynie nieliczne przykłady marek, jakie z pewnością kojarzy każda osoba, która z radością robi sobie słodką przerwę z ulubionym batonikiem. Przywołany tu konsensus, że niemalże wszędzie można dostać nasze ukochane słodycze ma zarówno dobre, jak i złe strony: z jednej praliny Ferrero, żelki owocowe Haribo czy też wafle Prince Polo są wszędzie dostępne, z drugiej – zapomnieliśmy o naszych narodowych smakołykach.

Mimo że w tak lubianych przez wszystkich słodkościach znajduje się sporo niezdrowych substancji, można mieć całkowitą pewność, iż nigdy nie znajdzie się w nich bardzo trującego związku, którym jest saletra potasowa. Co to jest? To znany od wielu lat związek chemiczny, jaki na bogate zastosowanie zwłaszcza w przemyśle paliwowym, produkcji wędlin, a także uprawie ziemi. Saletra potasowa to właściwie azotyn potasu – saletra to jedynie nazwa zwyczajowa. Substancja ta to bardzo silny utleniacz, dlatego wykorzystuje się go w działaniach wiążących się z tworzeniem czarnego prochu. W przemyśle mięsnym funkcjonuje on jako konserwant, a zmieszany z cukrem pudrem jest głównym składnikiem paliwa we własnoręcznie wykonywanych materiałach pirotechnicznych – -> poznaj informacje.