Suplementacja diety – kiedy jest niezbędna

90 proc. Polaków ma niedostatek witaminy D. Lekarze alarmują, gdyż jej znaczenie dla ludzkiego ustroju jest niezwykle istotne. Witamina D to autentyczny eliksir życia, ochrania przed szeregiem schorzeń cywilizacyjnych, także nowotworami. Ale co zrobić, kiedy witaminy D mamy zbyt mało?

suplementy i witaminy w aptece

Autor: Infrogmation of New Orleans
Źródło: http://www.flickr.com

Witamina D jest niezbędnym regulatorem gospodarki wapniowo-fosforanowej, warunkującym prawidłowe działanie układów: odpornościowego, nerwowego, mięśniowego oraz kostnego. Odpowiednie stężenie witaminy D w organizmie konieczne jest do poprawnego absorbowania fosforanów jak też wapnia w przewodzie pokarmowym, zwiększa ich wchłanianie w obrębie nerek oraz oddziałuje na rozwój oraz mineralizację kośćca.

Co się dzieje, kiedy witaminy D mamy za mało? W podobnej sytuacji jesteśmy w wyższym stopniu narażeni na rozwój wielu chorób, jak cukrzycy insulinozależnej a także zaburzeń autoimmunologicznych. Częściej też zapadamy na nieswoiste zapalenia jelit. Witamina D odgrywa dodatkowo rolę w odpowiedzi immunologicznej organizmu, regulacji cyklu apoptozy, stąd działanie chroniące nie tylko przed zakażeniami, ale i przed nowotworami, szczególnie rakiem prostaty jak też czerniakiem.

Nieomal 90 proc.

Jeśli prezentowany temat Cię zaintrygował, sprawdź koniecznie ten świetny link (https://www.przychodniazycie.pl/301,Endokrynolog.html) – znajdziesz w tym miejscu dużo ciekawych informacji.

witaminy D w organizmie jest syntetyzowane w skórze pod działaniem promieniowania UVB. Natomiast egzogenna witamina D jest dostarczana razem z pożywieniem. Do dań bogatych w wit. D należą: łosoś, sardynki, żółtko jaja. W naszej ojczyźnie konsumpcja jest za mała by pokryć zapotrzebowania na wit. D, w związku z tym powinno się stosować ją w postaci suplementów.

szkielet

Autor: Thomas Quine
Źródło: http://www.flickr.com

Deficyt magnezu natomiast daje objawy, które częstokroć są mylące. Byle drobiazg wyprowadza cię z równowagi, źle śpisz i kiedy niekiedy łapią cię skurcze? A być może skarżysz się na drganie powiek i ciągłe zmęczenie? Nim zaczniesz biegać po doktorach, zacznij od uzupełnienia magnezu. Magnez jest organizmowi potrzebny, aby procesy życiowe zachodziły poprawnie. Tymczasem wiele ludzi cierpi na niedobór magnezu. Powód? To częstokroć jedzenie żywności wysoce przetworzonej, życie w stresie. Magnez jest odpowiedzialny za skuteczne działanie układu sercowo-naczyniowego.

Opisane suplementy nabędziemy bez recepty w każdej z aptek internetowych – sprawdź tu.