Ubrania termoaktywne – akurat na górską eskapadę

Mieszkam w górskiej wiosce. Dla mnie krajobraz zielonych w tej chwili gór za oknem, okrytych mgłą o poranku, jest normą. Co wcale nie jest nużące. Nic bardziej błędnego – kiedy widzisz góry nie potrzeba ci już odbiornika telewizyjnego, starczy odrobinka uwagi. I mamy spektakl! Wcześnie rano zdarza się, iż mgły wznoszą się jak zasłona w teatrze. Powszechną jest opinia, że górale umieją intuicją przewidywać pogodę.

góry

Autor: Matt Ming
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy wybieramy się po bułki na śniadanie lub też po makowca do ulubionej cukierni, można na tym sposobie polegać. Sprawa staje się poważniejsza, a wręcz zabójczo poważna, gdy w planach mamy górską wyprawę. Wówczas sprawdzanie prognozy pogody to rzecz podstawowa. Jednakże, nawet jeśli prognoza była idealna, rozsądnie jest się odpowiednio przyszykować. Każdy bystry, kuty na cztery nogi powsinoga, pomyśli o wygodnych trepach i plecaku „kominie”. Warto jednak pamiętać także o stosownym stroju. Najważniejsza reguła jest taka, że ubieramy się „na cebulkę”, więc tak, aby było nam łatwo w razie potrzeby zdjąć bądź włożyć dodatkowy ciuch. Istotne jest również, aby się zbyt nie spocić. Tu przychodzi nam na ratunek sportowa bieliznatermoaktywna – tu przykłady skarpety termoaktywne na górskie wycieczki.

Możemy ją dostać w postaci nawet całych kompletów termoaktywnych (w tym miejscu przeczytasz więcej: termoaktywne komplety). Są to ubrania z materiałów ery przyszłości. Konstrukcja tej bielizny zrobiona jest z mikroskopijnej wielości rureczek, których zadaniem jest drenować krople potu ze skóry a jednocześnie zapewnić dopływ powietrza do ciała. Jest to osiągalne dzięki temu m.in., że rurki z których jest stworzona tkanina mają średnicę na tyle dużą aby wypuścić krople potu jednak na tyle małe aby nie przepuścić maleńkich cząstek pary.

Zatem nie istotne czy ubieramy koszulki termoaktywne czy skarpetki termoaktywne, rękawiczki termoaktywne czy też komplety termoaktywne – wszystkie wymienione części stroju muszą przylegać do skóry (im ściślej tym lepiej ochraniają przed chłodem). Tylko wtedy rureczki będą odprowadzać wilgoć na zewnątrz i spełniać swą funkcję „oddychającą”.