Urlop na górskim szlaku

Wielu z nas planuje w te wakacje odpoczywać w południowym regionie Polski. Jednak nierzadko trampowie nie zdają sobie sprawy, jak istotne jest należyte przygotowanie do urlopu w górach. Ubieranie się na górską wyprawę tak, jak na plażę może mieć bardzo poważne następstwa dla naszego zdrowia, a wręcz dla życia!

Należyte buciki to podstawa. Wszelkiego typu mokasyny, klapki, a nawet trampki albo adidasy nadają się na przechadzkę po Krupówkach, ale nie na górzyste szlaki! Niestety w sezonie na bardzo wielu szlakach (częstokroć tych trudnych, w Tatrach) można zaobserwować cały asortyment sklepu obuwniczego. A z powodu takiej bezmyślności podróżników GOPR corocznie notuje coraz to większą ilość wypadków. (Warto też pamiętać, iż w niektórych państwach, np. na Słowacji, za akcję ratowniczą należy uregulować należność!) Naturalnie na włóczęgi najlepsze i najbezpieczniejsze będą nieprzemakalne buciki trekkingowe powyżej kostki i z profilowaną podeszwą.

górski krajobraz

Autor: www.szklarskaporeba.pl
Źródło: www.szklarskaporeba.pl

Każdy sklep górski oferuje podobne buty . Zagwarantują nam przede wszystkim bezpieczeństwo, w najogromniejszy skwar można skręcić nogę próbując przejść strumyk po kamieniach. W bucikach trekkingowych nie musimy także obawiać się opadów. Niestety odpowiednie buciki do górskich wędrówek to koszt kilkuset złotych. Jeżeli przerasta to możliwości naszej kieszeni, zabierzmy choć obuwie z profilowaną podeszwą, które zapewni nam lepszą przyczepność. Lepiej wtenczas zrezygnować z trudniejszych tras oraz dobierać łatwiejsze szlaki, przebiegające dolinami. Do butów powinniśmy obowiązkowo przyodziać dobre, bawełniane skarpety.

Jeżeli prezentowany materiał jest dla Ciebie interesujący, nie wahaj się i przeczytaj szczegóły tutaj t-shirty z haftem – zobaczysz jeszcze bardziej szczegółowe informacje.

Jeżeli wybieramy się na dłuższą wyprawę, to nawet 2 pary (grubsze zakładamy na cieńsze) – usztywnią stopę a także zabezpieczą ją przed otarciami.

Osłona przed słońcem. W górach może bardzo nam dokuczyć słońce. Nie możemy nie pamiętać o osłonie głowy (obowiązkowo u maluchów) chustką lub kapeluszem. Łatwiej tutaj również o poparzenia z przyczyny rzadszego powietrza (wyjątkowo w wyższych partiach). Stąd tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem kilka razy dziennie. Przydadzą się także odpowiednie przeciwsłoneczne okulary.

buty, góry

Autor: nie
Źródło: pixabay.com
Naturalnie szlak turystyczny to nie rewia mody – odziewając się na ekskursję winniśmy kierować się głównie wygodą. Rzeczy wybierzmy lekkie (dżins odpada, jest zbyt sztywny), przewiewne i praktyczne. Warto zabrać zapasową koszulkę na zmianę. Najlepsze są koszulki w rodzaju T-shirt – krótki rękaw osłania ramiona przed promieniami słońca oraz ochrania je przed otarciem od plecaka. Kobiety powinny zrezygnować ze spódnic na rzecz krótkich szortów (najodpowiedniej do kolan). Doskonałe są takie z dopinanymi nogawkami albo podwijane – nadzwyczaj przydatne, jeśli zrobi się chłodno albo szlak jest nieczęsto uczęszczany oraz zarośnięty jeżynami.

W sklepie Camp zakupimy także polar ratownictwo medyczne i kurtkę przeciwdeszczową- .