W jaki sposób przygotować się na wyprawę w góry? O jakich rzeczach na pewno trzeba pamiętać?

Wycieczka w góry jest bardzo przyjemnym sposobem zagospodarowania wolnego czasu, szczególnie, że zyskuje na tym nasz nastrój oraz zdrowie. Piękne widoki, przyroda, ruch na świeżym powietrzu i pozytywna atmosfera wypadu, to wszystko powoduje, że tego typu wyjazd ma bardzo dobry wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Pomimo tych ewidentnych plusów należy zdawać sobie sprawę z tego, że w górach może być niebezpiecznie. Czekają tam nagłe zmiany pogody i temperatury, gorsza widoczność, jak również zmęczenie.

wycieczka w góry

Autor: wisley
Źródło: http://www.flickr.com
To może być przyczyną wypadków, jak również niemiłych wydarzeń na szlaku. Pamiętajmy więc o właściwym przygotowaniu przed taką wyprawą. Co ważne, musimy dobrze zaplanować trasę. To chyba najważniejsza z kwestii, by mieć informacje o trasie, jaką pragniemy przejść. Inaczej będziemy się przygotować, gdy wybieramy się na spacer jedną z górskich dolin, w tej sytuacji bez wątpienia możemy zawrócić, inaczej natomiast, gdy idziemy dalej, na szczyt górski, a stamtąd powrót może zająć nam bardzo dużo czasu. Należy pomyśleć o tym, ile mamy czasu na chodzenie po górach.

To zależy od pory roku, wiadomo, że w lecie możemy chodzić dłuższy czas bez strachu o zbyt duże wychłodzenie organizmu (gdy się zgubimy), zimą natomiast powinniśmy bardziej uważać. Inną kolejną i istotną kwestią jest dobranie obuwia i ubioru. Chociaż wiele osób chodzi po górach w sandałach, to od razu warto powiedzieć, że jest to bardzo głupi pomysł. A wracanie z gór ze skręconą kostką na pewno nie jest niczym miłym, tak zaś często kończą się wycieczki górskie w sandałach. Buty powinny być wysokie, które odpowiednio chronią kostkę przed wyginaniem. Muszą być na twarde podeszwie, a do tego najlepiej jak są nieprzemakalne. Bez wątpienia nie są wygodne jak trampki, lecz ważne, iż zapewniają konieczne bezpieczeństwo naszym stopom.

Dobrze jest kupować takie buty w specjalistycznych punktach, jak The North Face sklep internetowy. Co istotne, nowe obuwie powinno się rozchodzić przed wyjazdem, gdyż wyjście w góry w zupełnie nowych butach może zakończyć się odciskami oraz otarciami, zaś potem, kiedy już będziemy w górach, niewiele możemy na to poradzić.