wykrzywienie paluchów u nóg

Stopy zdołają sporo powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, dolegliwościach i stylu życia. Jeśli są zaniedbane i zdeformowane, nie tylko wyglądają nieładnie, ale również bolą. Haluks, czyli paluch koślawy to wykrzywienie stawu palca, która cechuje się jego bocznym skrzywieniem.

Leczenie stóp

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com
Haluksy stają się chorobą cywilizacyjną i dotyczą coraz to szerszej ilości osób, głównie niewiast, aczkolwiek dotykają też mężczyzn. W większej części przypadków skrzywienie występuje na obu stopach. Leczenie haluksów (czytaj dalej) jest zależne od stopnia zaawansowania schorzenia. W początkowym stadium schorzenia dopuszczalne jest łagodzenie niedomagań przez użycie fizjoterapii, wyboru odpowiednich wkładek i stosowanie obuwia z wyprofilowaną owalnie podeszwą buta.

Paluch koślawy (operacja) (sprawdź źródło) jest możliwość operować różnymi procedurami. W ostatnich latach powstało sporo nowatorskich sposobów operacyjnych w obrębie chirurgii stopy, które pozwalają uniknąć unieruchomienia gipsowego. W leczeniu pooperacyjnym wykorzystuje się specjalne obuwie, a spacerowanie rozpoczyna się już od pierwszej doby po zabiegu. W butach owych chorzy chodzą parę tygodni. W leczeniu pooperacyjnym aplikuje się ponadto fizykoterapię, ćwiczenia, masaże wirowe.

Zrealizowane leczenie haluksów operacyjne (więcej jest w stanie zapobiec dalszemu wzmacnianiu się odkształceń. Ma to nadzwyczajne znaczenie u młodych pacjentów, którzy nie zdają sobie sprawy z przyszłych uciążliwości. Zastosowanie należytego leczenia operacyjnego zezwala nie tylko uchronić przed dalszym rozwojem schorzenia, lecz zapobiega także rozwojowi pozostałych zmian w obrębie stopy.

Chora stopa

Autor: Salvequick
Źródło: Salvequick
Leczenie haluksów zachowawcze wskazane jest w formach niedużo zaawansowanych, albo kiedy leczenie operacyjne jest zbyt wysokim ciężarem dla pacjenta. W owych sytuacjach wykorzystuje się podkładki, które unoszą przednie sklepienie stopy.

Nie zwlekaj! Jeżeli zainteresowała Cię istota naszego opisu, to doczytaj również kolejne niebywale fascynujące wiadomości w nowym utworze.

Przy znacznych uciążliwościach bólowych poleca się zakładany ochraniacz z mikrogumy w kształcie ósemki. Warto też robić ćwiczenia polegające na podeszwowym naginaniu palców.

Choroba ta jest dziedziczna i ma charakter postępujący. Aby zapobiegać skrzywieniom, powinno się zakładać wygodne i właściwego rozmiaru buty.