Z jakiego powodu obsługa klienta jest taka istotna.

Jeszcze 30 lat wstecz, w czasie innego ustroju, w Polsce, pojęcie rzetelnej obsługi klienta było dla wszystkich z nas zupełnie obce. Ludzie kupowali przedmioty tam, gdzie można było je dostać, a sprzedający był panem i władcą. Brak konkurencji że strony pozostałych sklepów, przysłowiowo rozpuścił sprzedających i sprzedawców, którzy swoich klientów traktowali z góry, a nieszczęsny kupujący nie mógł zrobić nic, bo przecież chciał dostać towar.

Wraz z upadkiem socjalizmu i otworzeniem rodzimego rynku zbytu dla zachodnich przedsiębiorstw, w naszym kraju zaczęły się wykształcać europejskie standardy obsługi konsumenta. Zachłyśnięci brakiem ograniczeń i nowym systemem wartości Polacy rozpoczęli w końcu wymagać od sprzedawców wyższego stopnia ogłady i obsługi.

Dziś już niewielu z nas pamięta te czasy, a jeszcze mniej z nas myśli o nich z tęsknotą. Świat ruszył już w przód, jakość obsługi klienta także. Wolność wyboru i rozwój techniki (przykładowo: internetu) pozwoliły na nieograniczoną niczym możliwość poruszania się po świecie sklepów, zarówno w świecie realnym, a także wirtualnym. Wyjazdu na zakupy nie musimy dziś planować, a jeżeli nie chcemy ruszać się z domu, wystarczy, że wprowadzimy w naszej ulubionej wyszukiwarce potrzebną nam frazę związaną z danym produktem, np. „Czółenka Deichmann” i dostaniemy kompletny asortyment wybranego producenta.

Bardzo podobnie sprawa ma się podczas zakupów w realnym świecie. Bo jeżeli obsługa nie będzie na odpowiednim poziomie, lub asortyment będzie zbyt mały, po prostu odwiedzimy inny sklep Deichmann, wymieniony już wyżej, od dawna wiódł prym w jakości obsługi konsumentów. Wysokie niemieckie standardy bardzo szybko przyjęły się w Polsce. Chciałbym w tym miejscu opisać pewna historię.

W ostatnim czasie wybrałem się do pasażu handlowego, w celu zakupu odpowiedniego sprzętu wędkarskiego. Moja dziewczyna przekonała mnie do wstąpienia „przy okazji” do sklepu z butami, żeby wyłącznie „rzucić okiem” na najnowsze buty męskie Deichmann był w tej galerii najbliżej, wiec wstąpiliśmy tam, mogło by się wydawać, tylko na moment. Od początku przywitały nas uśmiechnięte panie, które przez cała nasza wizytę podpowiadały mi, także pod kątem wyglądu butów i sposobu mojego ubierania się. Bardzo szybko dobrały mi dobre buty, które oczywiście nabyłem i wyszedłem zupełnie zadowolony ze sklepu.